JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Choroba Alzheimera w Polsce - problem coraz poważniejszy

2015-10-02

Jak wyglądają pierwsze objawy alzheimera? Jak długo można samodzielnie opiekować się chorym bliskim? Kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc? W Polsce na alzheimera choruje ok. 300 tys. osób. Do 2050 roku ta liczba będzie trzy razy większa.

Alzheimer to utrata lub upośledzenie tzw. wyższych czynności korowych, jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa czy ocena sytuacji. Choroba prowadzi do nieodwracalnej utraty komórek nerwowych w mózgu. Wciąż dokładnie nie wiadomo, co ją wywołuje.

Problem dotyczy osób głównie w wieku 65+. Ryzyko zachorowania wcześniej wynosi zaledwie jeden procent. Medycyna nie zna metod pozwalających na wczesne wykrywanie alzheimera. Kiedy u chorego pojawiają się zewnętrze objawy, ubytek komórek nerwowych może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Dlatego warto przyglądać się codziennemu funkcjonowaniu bliskich osób. Być uważnym na to, jak osoba radzi sobie podczas wykonywania codziennych czynności, czy ma kłopoty z pamięcią, traci orientację w nowym miejscu, gubi się, ma kłopoty z płaceniem rachunków, wolniej wykonuje pracę.

– Na pierwsze sygnały warto być wyczulonym. Obecnie choroba jest nieodwracalna, ale wczesne wykrycie pozwala na podjęcie walki o ochronę neuronów i wydłużenie ich żywotności – mówi prof. Michael Davidson, prezesa cenionego na świecie Centrum Alzheimera i współzałożyciel wrocławskiego Angel Care.

W pierwszym stadium alzheimera (trwa od dwu do pięciu lat) osoba chora ma przede wszystkim kłopoty z pamięcią, a także nauką czegoś nowego. Na tym etapie bliskim stosunkowo łatwo opiekować się chorym. W drugim stadium (od dwu do 12 lat) pamięć jest bardziej zaburzona, chory zapomina imiona dzieci, nie ufa bliskim, unika ludzi i błądzi nawet w znanym otoczeniu. Trzecie stadium (od roku do trzech lat) jest dla rodziny najtrudniejsze. Kontakt z chorą osobą jest drastycznie ograniczony – do pojedynczych słów – występuje brak kontroli czynności fizjologicznych. Taka osoba najczęściej wymaga nieustannej opieki.

- Decyzja, kiedy zgłosić się po pomoc dla chorej osoby do profesjonalnego ośrodka opieki, jest kwestią indywidualną, nie można jej za nikogo podjąć – mówi prof. Michael Davidson. – Jednak coraz częściej tę decyzję podejmują za dzieci ich rodzice, którzy zawczasu ustalili, że w przypadku choroby chcą być leczeni i pozostawać pod opieką specjalistów. Dzięki temu zapewniają sobie najlepszą możliwą opiekę, a najbliżsi nie muszą się martwić o jakość ich życia

Problem zachorowalności na alzheimera będzie przybierał na sile razem ze wzrostem odsetka osób w wieku 65+. W 2050 roku ponad jedna trzecia polskiego społeczeństwa znajdzie się w tej grupie, a choroba alzheimera dotknie ponad milion osób. Porównując, to sumaryczna liczba ludności dzisiejszego Poznania i Gdańska.

W krajach zachodnich funkcjonuje wiele ośrodków, które gwarantują usługi na najwyższym poziomie. Pierwszym, kompleksowym domem opieki w Polsce jest Angel Care we Wrocławiu. Zapewni profesjonalną kadrę, indywidualne programy terapeutyczne i rehabilitacyjne, odpowiednio opracowaną dietę, a wszystko w obrębie jednego obiektu.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in