JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzkę do domu opieki?

2016-08-31

Żyjemy coraz dłużej i dłużej jesteśmy samodzielni. Jednak z czasem pojawiają się ograniczenia
i trudności. Jak rozpoznać moment, w którym przeprowadzka do domu opieki będzie najlepszym rozwiązaniem?

Znaczenie mają reakcje osoby starszej, poziom bezpieczeństwa i opieki w warunkach domowych, a także możliwości opiekunów. Niełatwo jest ocenić, który moment jest na to najwłaściwszy, tym bardziej, że w grę wchodzą emocje.

Tymczasem to kwestia zapewnienia najlepszej opieki, a nie konfliktu sumienia. Trzeba wziąć pod uwagę, czy w warunkach domowych nadal jesteśmy w stanie stworzyć osobie starszej bezpieczne i aktywizujące środowisko oraz zorganizować odpowiedni poziom opieki medycznej – mówi prof. Michael Davidson, doświadczony ekspert w zakresie badań nad chorobą Alzheimera, współzałożyciel Angel Care.

 

Gdzie są granice opieki w domu? Te pytania pomogą rozpoznać moment na przeprowadzkę do domu opieki:

 

Który moment jest najlepszy w przypadku seniorów chorych?

W przypadku chorób demencyjnych warto zastanowić się nad przeprowadzką odpowiednio wcześniej, kiedy senior jest jeszcze względnie samodzielny. To trudna decyzja, ponieważ bliscy widzą, że osoba starsza jakoś sobie radzi, a opieka nad nią nie stanowi jeszcze ogromnego obciążenia.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dopóki nasze zdolności poznawcze funkcjonują, lepiej adaptujemy się do nowych warunków. Działania profilaktyczne i rehabilitacja prowadzone przez profesjonalistów przynoszą wtedy najlepsze rezultaty. Podobnie jest w przypadku przewlekłych chorób układu krążenia czy narządów ruchu – dodaje prof. Michael Davidson.

 

Gdzie są granice możliwości opiekunów?

Ich obowiązki zwykle wzrastają stopniowo i powoli, tak że często nie są oni w pełni świadomi spoczywających na nich obciążeń. W efekcie przeszacowują własne siły, kosztem swojego zdrowia, tym bardziej, że często nie mają możliwości odpoczynku i regeneracji sił.

Jeśli obowiązki związane z opieką przekraczają możliwości bliskich, nie należy unikać poszukiwania profesjonalnej pomocy. Ostatecznie chodzi o bezpieczeństwo zarówno seniora, jak i jego bliskich.

 

Jak rozpoznać, że opiekun jest zbyt obciążony?

 

Ostatecznie to sam senior musi podjąć lub zaakceptować decyzję o przeprowadzce. W podjęciu decyzji może pomóc pobyt w centrum na krótki czas, razem z bliskimi. Pozwoli osobie starszej oswoić się z miejscem, poznać ludzi i przekonać się, że stała pomoc specjalistów i wsparcie w codziennych czynnościach znacznie poprawiają komfort jego życia. 

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in