JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Możemy pomóc chorym na alzheimera

2016-09-21

21 września przypada Światowy Dzień Alzheimera. Z tej okazji o profesjonalnej opiece nad osobami cierpiącymi na choroby demencyjne oraz o najnowszych badaniach nad lekami na alzheimera rozmawiamy z prof. Michaelem Davidsonem.

Prof. Michael Davidson to doświadczony ekspert w zakresie badań nad chorobą Alzheimera oraz opracowywania leków na demencję. Jest współzałożycielem kompleksowego centrum dla seniorów Angel Care we Wrocławiu.

Jak najlepiej możemy dziś pomóc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera?

Prof. Michael Davidson: – Trzeba połączyć kilka elementów: wysoki standard opieki medycznej, indywidualny, bardzo rozbudowany program terapii zajęciowej, jak również różne formy aktywizacji oraz interakcji z innymi, czyli przyjazne środowisko, obniżające poziom stresu u osoby chorej. W Angel Care dla osób z demencją przeznaczyliśmy specjalnie przygotowaną, bezpieczną przestrzeń. Chcę mocno podkreślić, że kompleksowa, profesjonalna opieka pozwala utrzymywać działanie funkcji poznawczych osoby starszej jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie. Taki model, sprawdzony w krajach zachodnich, proponujemy w Angel Care.

Jak wygląda opieka medyczna w Angel Care?

– Zapewniamy całodobową opiekę personelu medycznego. Mieszkańcy mają dostęp do specjalistów: geriatry, neurologa, psychiatry, internisty, fizjoterapeutów i dietetyków. Dodam, że nowoczesna geriatria integruje wiele różnych dziedzin medycyny. Dlatego możemy seniorom zaproponować terapię wzbogaconą o różne formy profilaktyki oraz aktywizacji. Wszystko to pozwala zachować dłużej dobrą kondycję i zdrowie. 

Co wchodzi w zakres terapii zajęciowej w Angel Care?

– To m.in. ćwiczenia procesów poznawczych w pracowni kognitywnej, ale zapewniamy bardzo szerokie spektrum aktywności, w tym gry świetlicowe, muzykoterapię, kulturoterapię, ludoterapię, polegającą na swego rodzaju leczeniu poprzez zabawę, arteterapię, czyli warsztaty z wykorzystaniem technik plastycznych, a także tzw. dogoterapię, czyli cykliczne spotkania ze specjalnie wyszkolonym psem.

 Jakie efekty przynoszą terapia zajęciowa i aktywizacja osoby chorej?

– To zawsze kwestia indywidualna, ale na każdym etapie choroby ważne jest również zapewnianie seniorowi różnego rodzaju aktywności, zarówno fizycznych, jak i intelektualnych oraz społecznych, dostosowanych do jego preferencji. Dostarczamy w ten sposób bodźce optymalnie dobrane do potrzeb danej osoby, wspomagając w ten sposób jej funkcje poznawcze w najlepszy możliwy sposób. Naszym seniorom stworzyliśmy przestrzeń, w której czują się akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, a także mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem.

Jakie znaczenie ma spersonalizowane podejście w opiece nad osobą z alzheimerem?

– Jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku osób starszych w grę wchodzi często wiele różnych chorób i dolegliwości. Właściwie tylko specjaliści, którzy obserwują seniora na co dzień, potrafią trafnie odczytywać jego zachowania i różne objawy bólu lub stresu. W warunkach domowych zapewnienie opieki na wysokim poziomie jest bardzo trudne, a często po prostu niemożliwe. Opiekun, nawet jeśli to najbliższa osoba, nie zastąpi lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki czy terapeuty zajęciowego.

Z czego wynika największa trudność w opiece nad osobami cierpiącymi na choroby demencyjne?

– Choroby demencyjne, w tym alzheimer, cechują się tym, że stopniowo odcinają chorego od rzeczywistości. Nic tu nie dzieje się z dnia na dzień, ale im bardziej pogłębia się degeneracja mózgu, tym gorzej działają funkcje poznawcze. Z czasem coraz trudniejszy jest kontakt z osobą starszą i pojawia się coraz więcej kłopotów w codziennej opiece nad nią. To rzeczywiście wyzwanie dla opiekunów. Dotyczy to na przykład ulżenia choremu w czysto fizycznym cierpieniu.

Czy choroba alzheimera wywołuje tego rodzaju ból?

– Bezpośrednio nie ma takich skutków. Pamiętajmy jednak, że osoba chora na pewnym etapie po prostu nie jest w stanie poinformować opiekunów, że odczuwa ból, który wywołują inne choroby, jest związany z niewidocznymi gołym okiem urazami lub przyjmowanymi lekami. Co więcej, opiekunowie często nie potrafią zidentyfikować zachowania osoby starszej jako objawów cierpienia, przez co jest ona narażona na chroniczny ból. Tylko specjaliści są w stanie skutecznie pomóc seniorowi, ponieważ patrzą na jego potrzeby kompleksowo, w oparciu o precyzyjną diagnostykę, a także działają długofalowo.

Czy innym przykładem tego rodzaju sytuacji jest kwestia przyjmowania pokarmów? To jeden z najważniejszych problemów z punktu widzenia opiekunów.

– Tak, wielu chorych cierpiących na demencję ma problem z jedzeniem lub wręcz odmawia przyjmowania pokarmów. Dzieje się tak dlatego, że na pewnym etapie choroby przestaje funkcjonować część mózgu odpowiedzialna za naturalne przeżuwanie. Jak dotąd nie znamy przyczyn tego zjawiska. W takiej sytuacji wskazana jest regularna opieka ze strony profesjonalnego dietetyka. Określi rodzaj i ilość pokarmów, które będą najlepsze dla seniora, a w razie potrzeby zaleci dostarczanie wysokokalorycznego pożywienia lub suplementów diety, żeby zapobiec niedożywieniu.

Bardzo wyczerpujące dla opiekunów są również problemy ze snem ich podopiecznego.

– Problemy ze snem to również część procesu chorobowego. Degeneracji ulega ta część mózgu, która reguluje rytm dobowy, przez co zdarza się, że zamiast spać 6-8 godzin w ciągu doby, osoba z demencją śpi przez 1-3 godzin, następnie przez kilka godzin jest aktywna i znowu śpi przez stosunkowo krótki czas. Opiekunowie w tej sytuacji również nie mogą spać przez 6-8 godzin w nocy i odpowiednio się zregenerować. Na dłuższą metę jest to dla nich bardzo obciążające.

Jak w przyszłości będzie wyglądała profesjonalna opieka nad osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera i inne choroby demencyjne?

– Trend jest dziś taki, by brać pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby seniora, lecz wszystkie aspekty jego funkcjonowania. Stąd właśnie tak duży nacisk na podejście kompleksowe. Po drugie, wraz z dalszym rozwojem diagnostyki, opieka będzie miała wymiar coraz bardziej indywidualny. W Angel Care stale poszerzamy i wzbogacamy również formy terapii zajęciowej.  Natomiast nic nie wskazuje niestety na to, żebyśmy w najbliższym czasie otrzymali lekarstwo na chorobę Alzheimera.

Czy w ogóle jest szansa na taki lek?

Przez ostatnich kilkanaście lat były prowadzone badania kliniczne leków zwalczających białko beta-amyloidowe, które jest uważane za głównego sprawcę choroby Alzheimera. Rzeczywiście eliminowały białko, ale niestety nie prowadziło to do cofnięcia zmian degeneracyjnych mózgu. Jednak dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie będziemy w stanie im zapobiegać.

Kiedy możemy się spodziewać takiego przełomu?

– Kończą się badania kliniczne leków eliminujących blaszki białka u osób, u których jeszcze nie występują żadne objawy choroby. Chodzi o to, żeby na jak najwcześniejszym etapie powstrzymać proces degeneracji mózgu. Mam nadzieję, że dzięki nowym lekom będziemy w stanie zapobiegać upośledzeniu funkcji poznawczych. Ten przełom w naszej walce z alzheimerem może się dokonać już w ciągu kilku najbliższych lat.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in