JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Ruch to lekarstwo, czyli zbawienna rehabilitacja

2016-03-31

Skuteczna rehabilitacja poprawi sprawność fizyczną, wydolność układu krążenia, a także pracę mózgu. Osoby starsze nie powinny się jej obawiać, a tym bardziej przed nią bronić. To skuteczne, choć niedoceniane lekarstwo aplikowane bez zestawu pigułek.

Warto pamiętać, że ruch i wszelka aktywność fizyczna pozwolą utrzymać sprawność oraz samodzielność, również w starszym wieku. Dzięki temu przez długi czas unikniemy kontuzji i potrzeby rehabilitacji. To najważniejsze. Jednak na pewnym etapie lub po nagłych wydarzeniach rehabilitacja może okazać się niezbędna.

Jej celem jest przywrócenie sprawności – fizycznej lub psychicznej. W przypadku osób starszych rehabilitacja bywa procesem bardziej złożonym, powinna uwzględniać choroby współistniejące związane z wiekiem. Ale właściwie opracowana i przeprowadzona potrafi znakomicie wpłynąć na zdrowie, a także jakość życia.

- Rehabilitacji nie należy się ani obawiać, ani w żadnym wypadku jej unikać, gdy jest wskazana. Co więcej, w wielu przypadkach rehabilitację można traktować po prostu jako sposób na aktywność fizyczną, która w efekcie polepszy naszą sprawność, a przy okazji samopoczucie – mówi prof. Shlomo Noy, ceniony geriatra, współzałożyciel centrum seniora Angel Care we Wrocławiu. – Najczęściej bywa jednak przede wszystkim ratunkiem dla zdrowia.

Ważna samodzielność

Rehabilitację jest niezbędna po nagłych wydarzeniach, np. po złamaniu miednicy, kości udowej, barku, także przy zwyrodnieniach kręgosłupa lub operacjach chirurgicznych. Zastosowanie będzie tu miała przede wszystkim fizjoterapia. Nie tylko poprawia sprawność fizyczną, ale też zapobiega wielu dolegliwościom i schorzeniom. Dostęp do niej zapewniają oddziały kliniczne, gabinety rehabilitacyjne czy specjalistyczne ośrodki dla osób starszych, jak centrum seniora Angel Care. Skutecznie przeprowadzona rehabilitacja osób starszych poprawi:

- Dzięki temu uda nam się prawdopodobnie zachować pełną samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności. To niezwykle ważny aspekt życia współczesnych seniorów. Odzyskanie sprawności pozwoli nam też na utrzymywanie aktywności społecznej, która jest nie mniej ważna dla szczęśliwego życia na emeryturze – mówi prof. Shlomo Noy, który do wrocławskiego centrum seniora Angel Care przenosi wiedzę i doświadczenia z zachodnich ośrodków. – Rehabilitacja ma ogromne znaczenie dla zapobiegania i leczenia demencji, a także odzyskiwania sprawności na przykład po udarze.

To szczególny rodzaj rehabilitacji – neurorehabilitacja. Ze względu na swoją złożoność prowadzona jest przez interdyscyplinarny zespół terapeutów. Będą to lekarze różnych specjalizacji, fizjoterapeuci, psycholodzy, terapeuci zajęciowi itp. Rehabilitacja neurologiczna jest możliwa dzięki niezwykłym właściwościom ludzkiego mózgu i jego plastyczności, czyli zdolności do tworzenia nowych połączeń nerwowych, samonaprawy, kompensacji.

- Neuroplastyczność może być wzmacniana przy pomocy aktywności fizycznych. Zwiększona intensywność ćwiczeń lub wykonywania zadań wpływa na poprawę zdolności percepcyjnych oraz ruchowych – mówi prof. Shlomo Noy. – Korzystamy tu podwójnie. Poprawiamy swoją sprawność fizyczną, a także trenujemy swój mózg, co jest znakomitym działaniem prewencyjnym przeciwko demencji.

Warto ćwiczyć

Do rehabilitacji stosuje się także najnowsze zdobycze technologii, które bywają bardzo skuteczne w terapii, np. wirtualną rzeczywistość. Taką rehabilitację można porównać do uczestniczenia w grze wideo, której bohaterem jest nasze własne ciało, wykonujące określone zadania. Cel?

- Działania rehabilitacyjne oraz ćwiczenia  maja wpływ na sposób reorganizację struktur nerwowych. To czysta plastyczność mózgu, która zależy od podejmowanej aktywności. Jak wynika z badań i z doświadczeń, warto ją podejmować, potrafi nawet przeciwdziałać demencji – mówi prof. Shlomo Noy.

Warto jeszcze podkreślić, że należy by aktywnym na każdym etapie życia. To działanie profilaktyczne, które pozwoli utrzymać sprawność najdłużej jak to możliwe. Natomiast gdy potrzebna jest już rehabilitacja, bardzo ważny jest czynny w niej udział. Bierne uczestnictwo nie wystarczy, nikt nie odzyska pełnej sprawności za nas. Warto więc podejmować wysiłek, stawiać przed sobą kolejne wyzwania, wspomagać terapeutów. To pozwoli osiągnąć najlepsze efekty.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in