JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Seniorze, graj w karty!

2015-07-22

W 2013 roku w prestiżowym magazynie medycznym British Medical Journal opublikowano zaskakujące, ale bardzo pozytywne wyniki badań. Naukowcy odkryli, że niepozorna gra w karty zwiększa zdolności poznawcze, a zmniejsza ryzyko demencji. Warto zatem pomyśleć o rozgrywaniu regularnych partii brydża.

Badanie przeprowadzono na populacji Francuzów. Grupa objęta badaniem była duża – liczyła 3675 osób, z których żadna nie chorowała na demencję w momencie rozpoczęcia obserwacji. Naukowcy sprawdzali zależność pomiędzy grą w karty a ryzykiem zachorowania na demencję. Wnioski:

Jak to się dzieje? Gra w karty jest jak trening poznawczy, działa na dwa sposoby: pobudza umysł, a także wymusza aktywność społeczną. Chęć wygranej i obliczanie jej prawdopodobieństwa powoduje wysiłek intelektualny. Z kolei interakcje przy stole, dyskusje i żarty to po prostu nawiązywanie i utrzymywanie relacji – niezbędne do poczucia szczęścia i jakościowego życia.

To wszystko zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję, zapadnięcia na depresję, a także poprawia ogólne samopoczucie. Wniosek: Seniorze, graj w karty!

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in