JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Seniorzy z wyżu demograficznego wybierają jakość życia

2015-10-02

Seniorzy w krajach Europy Zachodniej i USA z pokolenia lat 50. I 60. myślą o przyszłości zupełnie inaczej niż poprzednie generacje. Coraz częściej w kategoriach wyboru stylu życia. Ten trend pojawił się już także w Polsce.

W wiek seniora wchodzi dziś generacja baby-boomers. Nie chcą być zależni ani od członków rodziny ani od rządu. Bez problemu wybiorą się na koncert Rolling Stonesów, ale też orkiestry w uzdrowisku. Równie chętnie surfują w internecie, jak i robią przeciery. Łączy ich jedno – chcą być samodzielni i aktywni.

Dzisiejsi 50- lub 60-latkowie na Zachodzie myślą o starości w innych kategoriach niż poprzednie generacje. Życie na emeryturze to dla nich nowy etap. Jak najdłużej chcą być niezależni i czerpać z życia. Jak i gdzie mieszkać? Czym się zajmować? Z kim się spotykać? Odpowiedź na tego rodzaju pytania to dla nich kwestia wyboru stylu i jakości życia.

W USA i na Zachodzie Europy funkcjonuje wiele ośrodków z wynajmowanymi, niezależnymi apartamentami dla osób starszych. Z punktu widzenia seniorów najważniejsze jest bycie między rówieśnikami, możliwość rozwijania zainteresowań oraz dodatkowe usługi – specjalne udogodnienia i taki zakres opieki, także medycznej, jakiego potrzebują lub oczekują. Dzięki temu seniorzy mogą razem podejmować aktywności, unikając samotności, a także zachowując sprawność fizyczną i intelektualną. Dlatego centra seniorów cieszą się tam dużą popularnością.

Nowoczesne mieszkania dla seniorów nie mają nic wspólnego ze stereotypowym wyobrażeniem domu spokojnej starości, położonego na uboczu i odseparowanego od życia społecznego. Powstają w centrach atrakcyjnych miast, ponieważ baby-boomers preferują miejski styl życia. Chcą chodzić do kawiarni, restauracji, odwiedzać obiekty handlowe, kina czy teatry. Wielu z nich nie ma problemów ze zdrowiem, ale woli po prostu mieszkać wśród rówieśników, ponieważ czują się dzięki temu szczęśliwsi.

Dodatkowe usługi to dla nich kwestia komfortu. Seniorzy stają się coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Trend związany z pokoleniem baby-boomers dotarł już także do Polski. Doskonale widać to na przykładzie Angel Care, pierwszego tego rodzaju centrum w kraju. 

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in