STRONA GŁÓWNA JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Polska potrzebuje geriatrów

2015-10-02

Tendencje demograficzne są jednoznaczne – do 2035 roku w Polsce niemal podwoi się liczba osób
w wieku powyżej 65 lat. Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazuje, że w naszym kraju kształci się za mało lekarzy geriatrów. Brakuje także specjalistycznych placówek.

Dlaczego kształcenie geriatrów i rozwój specjalistycznych placówek ma tak duże znaczenie? Ponieważ geriatria to dziedzina medycyny wyspecjalizowana w schorzeniach osób starszych. Do ich potrzeb podchodzi kompleksowo, integrując różne dziedziny medycyny. Dzięki temu pozwala na optymalne wybory diagnostyki i sposobów leczenia.

– Lekarz geriatra rozumie, jak bardzo skomplikowany jest proces starzenia i jak wiele różnych czynników ma na niego wpływ. Polskiemu Ministerstwu Zdrowia powinno zależeć na kształceniu kadry tych specjalistów. Pamiętajmy też, że łatwiej i mniejszym kosztem można edukować pielęgniarki, pracowników socjalnych, członków rodziny, właściwie każdego. Ci ludzie mogliby być koordynatorami opieki dla seniorów – mówi prof. Michael Davidson, współautor badań geriatrycznych, który opublikował ponad 250 prac w międzynarodowej literaturze naukowej, współzałożyciel centrów opieki Angel Care.

Specjaliści wskazują na naglącą potrzebę wprowadzania rozwiązań systemowych w opiece medycznej dla osób starszych. Raport NIK alarmuje, że już teraz dostępność opieki geriatrycznej w Polsce jest niewystarczająca. Tymczasem z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że populacja osób w wieku powyżej 65 lat stanowi obecnie ok. 14,7%, a w roku 2035 wzrośnie do 24,5%.

Jak sytuacja w Polsce wygląda na tle innych krajów w Europie? Liczba lekarzy geriatrów w Polsce wynosi nieco ponad 320 osób, a w trakcie kształcenia jest ponad 100 (dane z 31 sierpnia 2014 r.). Oznacza to, że na 100 tys. mieszkańców nie przypada nawet jeden specjalista (0,8). Dla porównania w Czechach wskaźnik ten wynosi 2,1, na Słowacji 3,1, a w Szwecji blisko 8.

Minister zdrowia zatwierdził nowe programy specjalizacji, a to może przyspieszyć i uprościć kształcenie lekarzy geriatrów. Z drugiej jednak strony nie zlikwidował bariery, jaką jest sposób rozliczania świadczeń medycznych, który stosuje obecnie NFZ. Fundusz wykorzystuje tzw. system zakładający finansowanie tylko jednej choroby.

Rozwiązania systemowe potrzebne są już teraz. Dlatego powstaje Angel Care, które będzie pierwszym
w Polsce kompleksowym centrum opieki nad osobami, które potrzebują nowoczesnej pomocy geriatrycznej,
a nie mogą czekać na zmiany w organizacji publicznej opieki zdrowotnej w kraju.

– Angel Care zapewni konsultacje i opiekę lekarzy geriatrów oraz pielęgniarek, dostosowaną do indywidualnych potrzeb osób, które cierpią na dolegliwości związane ze starzeniem się. To będzie rozwiązanie w pełni kompleksowe. W ramach opieki dostępne będą m.in. indywidualne programy terapeutyczne – mówi prof. Michael Davidson.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in