STRONA GŁÓWNA JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

W rehabilitacji ortopedycznej ważne są komfort i motywacja pacjenta

2016-12-20

W Angel Care prof. Shlomo Noy spotkał się z przedstawicielami oddziałów ortopedycznych
z dolnośląskich szpitali. W trakcie wykładu mówił o celach, zasadach i zakresie prawidłowej opieki pooperacyjnej lub poszpitalnej osób w starszym wieku. Wyjaśniając model tego rodzaju rehabilitacji
w Angel Care, podkreślił znaczenie kompleksowego podejścia.

Prof. Shlomo Noy, jeden ze współzałożycieli Angel Care, od 24 lat jest szefem jednego z największych
i najnowocześniejszych oddziałów rehabilitacyjnych na świecie, działającego w Sheba Medical Center. Oddział może przyjąć jednorazowo nawet 600 pacjentów.

W wykładzie w Angel Care uczestniczyli przedstawiciele oddziałów ortopedycznych z dolnośląskich szpitali.  Prof. Shlomo Noy mówił o zasadach prawidłowej rehabilitacji i opieki pooperacyjnej lub poszpitalnej pacjentów w podeszłym wieku. Przede wszystkim podkreślał znaczenie kompleksowego podejścia, łączącego różne dziedziny medycyny i szeroki zakres opieki. Dlaczego jest to tak istotny element rehabilitacji, również w przypadku rekonwalescencji po operacjach lub leczeniu ortopedycznym?

 

Komfort i motywacja pacjenta mają kluczowe znaczenie

Rehabilitacja ortopedyczna to nie tylko fizjoterapia i praca nad motoryką, lecz także sfera psychologiczna oraz neurologiczna. W grę wchodzi tu kilkanaście elementów, m.in. odpowiednia dieta i prawidłowe nawodnienie, leczenie bólu, higiena i pomoc w codziennych czynnościach, a także wsparcie ze strony psychologa. W tak kompleksowy sposób prowadzona jest rehabilitacja w Angel Care.

Wszystkie elementy tego rodzaju, składające się na całościową opiekę, zapewniają pacjentowi komfort, co z kolei pomaga pozytywnie zmotywować go do rehabilitacji. Warto pamiętać, że stanowi ona proces, który wymaga dobrej współpracy między pacjentem a terapeutami – mówił prof. Shlomo Noy.

Brak lub nieprawidłowa prowadzona rehabilitacja, w tym bez szerokiego zakresu opieki, prowadzą do tego, że problemy zdrowotne pacjenta się mnożą. Mowa o niepożądanych efektach ubocznych, jak odleżyny, zakrzepica żył głębokich, zapalenie płuc czy różnego rodzaju infekcje. Do tego dochodzi często pogorszenie się psychicznego stanu pacjenta.

Omawiając opiekę w sferze psychologicznej, prof. Shlomo Noy podkreślał również znaczenie relacji społecznych i rodzinnych. W Angel Care rodziny mogą odwiedzać bliskich o dowolnej porze, każdego dnia.

– To poprawia komfort psychiczny pacjentów. Dodatkowo, regularny kontakt z rodzinami sprawia, że możemy doradzić im, jak mogą pomóc swoim bliskim już po ich powrocie do domu – zaznaczał Shlomo Noy.   

 

Im wcześniejsza rehabilitacja, tym lepsze efekty

Podstawowym celem rehabilitacji jest doprowadzenie do takiej sytuacji, by pacjent stał się z powrotem tak niezależny, jak tylko jest to możliwe.

–  Istotna jest przy tym generalna zasada każdego rodzaju rehabilitacji: im wcześniej się ją rozpocznie, tym lepsze efekty przyniesie. Okres oczekiwania nie powinien jednak trwać dłużej niż dwa miesiące po operacji lub zakończeniu leczenia. Badania prowadzone na całym świecie pokazują jednoznacznie, że rehabilitacja wczesna i prawidłowo prowadzona znacznie skraca okres rekonwalescencji  – podkreślał prof. Shlomo Noy. 

Zaznaczał także, jak ważna jest dobra współpraca ze szpitalami. Wynika to z faktu, że ustalenie optymalnego programu rehabilitacji (w przypadku rehabilitacji ortopedycznej chodzi na przykład o dokładne dostosowanie obciążeń) w znacznej mierze zależy od uzyskania precyzyjnych wytycznych oraz wskazówek od chirurga ortopedy lub lekarza prowadzącego. 

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in