STRONA GŁÓWNA JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Seniorka nie powinna mieszkać sama

2015-10-16

Potrzebujemy relacji z innymi po to, by dobrze funkcjonować. Okazuje się, że samotność może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Najbardziej narażone są seniorki, ponieważ to one najczęściej zostają na starość samotne.

Badania pokazują, że samotność jest dla naszego zdrowia szkodliwa podobnie jak palenie i nawet trzy razy bardziej niż otyłość. Dlaczego tak się dzieje? Osoby samotne mają wyższe ciśnienie krwi, są bardziej zestresowane, cierpią na różnego rodzaju lęki. Poza tym gorzej śpią, co negatywnie wpływa na proces regeneracji mózgu i całego organizmu.

Pogarsza się również kondycja psychiczna, ponieważ samotność wywołuje poczucie pustki. Osoby samotne są aż o 80% bardziej narażone na depresję. Z czasem, gdy izolacja się pogłębia, pogarszają się wyższe funkcje poznawcze, jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność komunikowania się i uczenia. Pojawiają się również inne objawy podobne do otępiennych, w tym zaburzenia nastroju i zachowania.

W starszym wieku z samotnością muszą sobie radzić przede wszystkim kobiety. Z danych GUS wynika, że w wieku 65-69 lat wdowami jest ponad 58% kobiet, a w wieku co najmniej 80 lat już 80%. Warto pamiętać, że nawet kiedy odchodzi parter życiowy, przyjaciele i inne bliskie osoby, nie zanika potrzeba nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi. Dla kobiet jest to nawet istotniejsze niż dla mężczyzn. Z badań wynika, że bardziej potrzebują m.in. emocjonalnego wsparcia i bardziej na nim polegają.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in