STRONA GŁÓWNA JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Szpital odzyskuje historyczny urok

2015-09-15

Budowa pierwszego w Polsce kompleksowego centrum seniora Angel Care trwa od 11 miesięcy. Budynek szpitala położniczego przy ul. Dyrekcyjnej ma już oczyszczoną ceglaną elewację, a zabytkowy obiekt odzyskuje swój charakterystyczny wygląd. Trwają prace przy budowie dachu i wykańczanie wnętrz. Centrum seniora będzie gotowe za pół roku.

Dawny szpital to połączone dwa budynki. Pierwszy, neogotycki, powstał pod koniec XIX wieku, natomiast drugi został dobudowany w latach 30. XX wieku. Miejski konserwator zabytków zgodził się na generalny remont i dostosowanie ich do nowej funkcji. Na jakim etapie są prace?

- Oczyszczona została już prawie cała elewacja, w której gdzieniegdzie należało uzupełnić ubytki. Czerwona cegła robi obecnie ogromne wrażenie, szczególnie w części starszego budynku, który odzyskał historyczny wygląd. Na tym etapie rozpoczęliśmy już montaż okien, a także budowę dachu – mówi Sebastian Bieńkowski, manager projektu Angel Care.

Z historycznej architektury zachowana zostanie ceglana elewacja, a w wyniku wymiany dachu przywrócony zostanie podział na dwie części starszego i młodszego obiektu. Z kolei od strony ul. Dyrekcyjnej powstanie zdobiona szczytowa fasada, która uległa zburzeniu w trakcie wojny.

Intensywne prace trwają we wnętrzach. Od parteru aż do trzeciego piętra zakończyło się wylewanie podłóg, stawianie ścian gipsowo-kartonowych i tynkowanie. Zakończył się więc podział na poszczególne pomieszczenia. Prace instalacyjne i wykończeniowe systematycznie przenoszą się na wyższe piętra.

- Historyczny charakter utrzymamy także dzięki zachowaniu pierwotnej stylistyki nowej stolarki okiennej i drzwiowej. Natomiast we wnętrzach na najniższych kondygnacjach odnajdziemy ceglane stropy łukowe i inne elementy, np. odkrytą podczas prac ścianę, która stanowiła kiedyś elewację XIX-wiecznej części. Stanie się ona częścią powstającej w Angel Care kaplicy – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care. – Poszpitalne budynki kryją w sobie bogatą historię. To bezsprzeczny atut, który chcieliśmy uwidocznić.

Obok dawnych zabudowań (od strony ul. Borowskiej) powstaje skrzydło administracyjno-biurowe Angel Care. Gotowa jest już cała konstrukcja nowego, pięciopiętrowego budynku i trwa tam właśnie montaż okien.

Angel Care to kompleksowe centrum seniora, które ma zapewnić osobom starszym najlepsze warunki do życia. Odzyskanie historycznego uroku budynku, a jednocześnie zapewnienie w nim nowoczesnych rozwiązań, w dodatku w samym centrum Wrocławia, to dla inwestora priorytet. Dzięki temu nowoczesność będzie funkcjonowała w przyjaznym środowisku.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in