JĘZYK > PL EN DE
Infolinia: Odkryj numer
 

Pies jako terapeuta. Skuteczność dogoterapii

2016-05-28

W centrum seniora Angel Care mieszkańcy mogą brać udział w do­go­te­ra­pii. Ta niezwykła metoda re­ha­bi­li­ta­cji przynosi zaskakująco pozytywne efekty. Na czym dokładnie polega i w jaki sposób wspiera powrót do zdrowia?

Dogoterapia jest jedną z metod rehabilitacji. Razem z terapeutą w procesie czynny udział bierze specjalnie wyszkolony pies – przyjazny i łagodny. Dlaczego pies?

- Już sam kontakt z psem powoduje u człowieka wydzielanie oksytocyny. Zmniejsza się także poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Stajemy się spokojniejsi i pozytywnie nastawieni – tłumaczy Barbara Pawełczyk, terapeutka seniora Angel Care wyspecjalizowana w dogoterapii. Towarzyszy jej czarna suczka Zuzia.

Zajęcia mogą mieć charakter terapeutyczny, rekreacyjny, a nawet edukacyjny. Dogoterapia jest wsparciem w usprawnianiu zarówno dzieci, jak i dorosłych, w tym seniorów. Osobom starszym czy zagubionym potrafi pomóc w nawiązaniu kontaktu ze światem zewnętrznym.

- Pamiętam przypadek osoby z demencją, która nie nawiązywała z nikim kontaktu. Jednak towarzystwo psa szybko ją otworzyło, a zaczęło się po prostu od głaskania.  Nie ma lepszego terapeuty do pracy z seniorami – mówi terapeutka.

W Angel Care osoby starsze mają dostęp do wielu rodzajów terapii, a także  przestrzeni wspólnych, pokojów spotkań, sali fitness, fizjoterapii, zielonego ogrodu na dziedzińcu Angel Care – cichej enklawy na świeżym powietrzu, miejsca spacerów, spotkań, a nawet gry w petankę, czyli popularne wśród osób starszych bule.

MEDI-system
Na Dyrekcyjnej

ul. Dyrekcyjna 5‑7
Wrocław

+48 71 311 11 88

facebookYou Tubelinked-in